niedziela, 16 stycznia 2011

Instalacje elektryczne na i pod tynkiem

Autorem artykułu jest Praktyczne porady


Każda instalacja powinna być funkcjonalnie dostosowana do konstrukcji budynku oraz funkcji jaką będzie on pełnił. Przeczytaj artykuł i dowiedz się w jaki sposób najlepiej montować instalacje elektryczne.

Kiedy zakłada się instalacje elektryczne ich przewody najczęściej umieszczane są pod tynkiem. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie to zrobić. Zdarza się, że prace polegające na kuciu tynków pociągają za sobą konieczność wykonania zbyt dużej ilości robót i są po prostu drogie. Bywa też, że nie można tego zrobić z przyczyn technicznych.
Każda instalacja powinna być funkcjonalnie dostosowana do konstrukcji budynku oraz funkcji jaką będzie on pełnił. Jeżeli ściany i stropy pomieszczeń pokryte są tynkiem i nie występuje zagrożenie pojawienia się wilgoci wtedy można bez najmniejszych problemów zdecydować się na instalację podtynkową. Jest ona odpowiednia dla miejsc suchych. Wilgotne otoczenie jest jednoznacznym wskazaniem do wyboru instalacji zewnętrznej niezależnie od tego czy tynk będzie kładziony czy nie. Pamiętać należy, że miejsca, w których może pojawić się woda bezwzględnie wymagają korzystania ze szczelnego osprzętu bez względu na to czy przewody będą biegły w ścianie czy na jej powierzchni.
Dla instalacji podtynkowych najwłaściwsze jest wykorzystanie pojedynczych przewodów układanych w bruzdach, które wykuwa się w ścianach. Ewentualnie użyć można płaskich przewodów kabelkowych. Je także dobrze jest umieścić w rynienkach co pozwoli na wykorzystanie cieńszej warstwy tynku. Przewody w rurkach i bez nich przytwierdzamy do ścian za pomocą obejm przybijanych małym wózkiem lub korzystamy z punktowo nanoszonego gipsu bądź zaprawy betonowej. Jeśli mamy do czynienia z obwodami jednofazowymi to możemy wykorzystać również dwu- i trójżyłowe przewody wtynkowe, które są porozsuwane tak, że miedzy nie można wbijać gwoździe mocujące. Wymaga to jednak większej ilości tynku.
Instalacje natynkowe mogą obejmować cały budynek lub być uzupełnieniem instalacji wewnętrznej. W formie uzupełnienia często można się spotkać z nimi w budynkach użyteczności publicznej. W ten sposób prowadzone przewody często zasilają znaki ewakuacyjne. Kable instalacji natynkowych prowadzi się zawsze w rynienkach (rurkach). Najczęściej plastikowych – dekoracyjnych a w miejscach gdzie grozi im uszkodzenie mechaniczne stosuje się raczej stal. Rurki przytwierdzane SA kołkami rozporowymi. Wykorzystywany w takim wypadku rodzaj kabla to przewody pojedyncze z żyłą miedzianą w postaci drutu lub linki.
---
Fachowca i porady znajdziesz na portalu budowlanym, na ktrym prezentujemy również profesjonalne usługi budowlane z Gdańska.

Artykuł pochodzi z serwisu http://artelis.pl/

14 komentarzy:

  1. Jeżeli ściany i stropy pomieszczeń pokryte są tynkiem i nie występuje zagrożenie pojawienia się wilgoci wtedy można bez najmniejszych problemów zdecydować się na instalację podtynkową.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dla instalacji podtynkowych najwłaściwsze jest wykorzystanie pojedynczych przewodów układanych w bruzdach, które wykuwa się w ścianach.

    OdpowiedzUsuń
  3. Kiedy zakłada się instalacje elektryczne ich przewody najczęściej umieszczane są pod tynkiem.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja na szczęscie wszystkie kable schowałem pod ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. "Ewentualnie użyć można płaskich przewodów kabelkowych"

    Możesz podać jakieś szczegóły, albo polecanego producenta, może jakiś poradnik jak to zastosować w praktyce? Wielkie dzięki za wyrozumiałość i pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  6. Na tynku jedynie w piwnicy ;)

    OdpowiedzUsuń
  7. chociaż post taki stary to nadal akutalny :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Kamil Kozłowski11 grudnia 2018 17:00

    Po ułożeniu jakiejkolwiek nowej instalacji warto jest ją poddać inspekcji, czy wszystko działa poprawnie. Ostatnio np. przy okazji remontu zleciłem fachowcom wykonanie monitoringu instalacji kanalizacyjnej https://www.stankan.pl/inspekcja-telewizyjna-monitoring-kanalizacji/. Takie rzeczy zawsze jest warto powierzyć specjalistom. Z reguły wykonują oni swoją pracę przy zastosowaniu nowoczesnych urządzeń i technik.

    OdpowiedzUsuń
  9. Karol Jachimiak18 grudnia 2018 15:52

    Jeżeli chodzi o instalacje wodne, to na pewno powinien się w nich znaleźć zestaw hydroforowy - https://www.dostudni.pl/zestawy-hydroforowe,c11.html. Taki zestaw zapewnia dostęp do świeżej i czystej wody w domu, która spełnia wszelkie normy oraz standardy. Inną ważną funkcją urządzenia jest utrzymywanie prawidłowego ciśnienia w instalacji.

    OdpowiedzUsuń
  10. U mnie w mieszkaniu w ostatnim czasie zostały wymienione wszystkie instalacje https://www.uponor.pl/pl-pl/instalacje/ czyli wodne, elektryczne i doprowadzające ciepło. Jestem przekonany, że raz na jakiś czas potrzebny jest taki gruntowny remont, gdyż te elementy również mają swoją wytrzymałość.

    OdpowiedzUsuń